Jan Vorel má jiné ruce než většina z nás, ale ovládat je umí možná líp než kdokoli jiný. Preciznost, přesnost a obratnost dokázal při vaření v soutěži MasterChef Česko v roce 2019, kde se probojoval až do finále. Narodil se s vrozenou vadou končetin.
V podcastu Honza vtipně komentoval, jak ke svému postižení přistupoval v dětství a pobavíte se i u toho, jak nejčastěji vysvětloval svůj handicap malým dětem. Probrali jsme, v čem vnímá omezení a co nikdy nevyzkoušel, protože "nemůže". O tom, i o dalších tématech se budeme bavit v 6. dílu podcastu NEEDo TALKs - #vše je v mých rukou.
Přehrát díl #vše je v mých rukou
PŘEHRÁT NA SPOTIFY | PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC |
Jan Vorel
Neskutečně talentovaný mladý kuchař, který se nebál vstoupit do televizní soutěže MasterChef a ukázat všem, že handicap rukou pro něj není žádná bariéra. V minulosti kvůli svému postižení nezískal pracovní stáž v restauraci protože se báli, že v kuchyni nebude schopný fungovat. Účast v soutěži pomohla nejen jeho sebevědomí, ale také kariéře - o pracovní stáže teď opravdu nemá nouzi. Zároveň nechal diváky nahlédnout pod pokličku života s hendicapem a dokázal, že bariéry si tvoříme jen sami v sobě.
Honzu můžete sledovat na Instagramu. Připravil také speciální menu vaflí v bistrech Waf-Waf, které můžete ochutnat.
Honza
"Když se mě v dětství děti ptaly co se mi stalo s rukama, nejčastěji jsem řekl, že jsem bojoval v Afghánistánu a odpálila mi je mina, nebo že mě napadl žralok na dovolené. Vlastně to říkám dodnes :)!"
"Není nic, co bych nedokázal - možná jenom řídit motorku, to mi máma zakázala."
Vrozené vady končetin (dysmelie)
Vrozené vady nebo jinak řečeno vrozené anomálie horní končetiny jsou odchylkami od normálního stavu končetiny přítomné v okamžiku narození. Stupeň postižení může být různý - od malého po značné. U vrozených vad ruky se nejčastěji vyskytuje nález více nebo méně než pěti prstů, prsty jsou přiliš krátké, pokřivené či srostlé nebo zaškrcující pruhy na prstech nebo na ruce apod. Mezi vrozené vady horní končetiny patří například zakřivení dlouhých kostí, nesprávně vyvinuté kosti a klouby i chybění celé končetiny nebo její části. Některé vady jsou navíc sdruženy s postižením ostatních částí těla či orgánů.
U každého dítěte s vrozenou vadou horní končetiny je nutné, aby postiženou končetinu používalo jako normální co nejvíce je to možné. Může využít různé pomůcky nebo protézy. Každé dítě je osobnost a i péče o jeho postižení musí být individuální v těsné spolupráci s lékařem a terapautem. Dítě se potřebuje vyrovnat se svým postižením a naplnit touhu být nezávislé a soběstačné.
Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.