Během studia medicíny odletěla Lenka Karahutová na 3 měsíce do Ugandy. Když na vlastní kůži zažila jak v této zemi funguje zdravotní péče, založila s dalšími zdravotníky neziskovku Emoter, která ve spolupráci s místními lékaři vysílá na pomoc do odlehlých ugandských oblastí lékařský tým. "Děti s postižením dává rodina rovnou do dětského domova, protože by absolutně nebyla schopná se o ně finančně postarat. Každá lékařská péče se platí a o ceně se smlouvá."
Přehrát díl #V Ugandě je plno pozitivních lidí.
PŘEHRÁT NA SPOTIFY | PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC |
Lenka Karahutová
Během cesty v Ugandě viděla jak se místním lidem nedostává potřebné zdravotní péče. Využila finanční podpory rodiny a známých a nakoupila léky a vitamíny, jídlo, hygienické a školní potřeby. Rozhodla se pomoct více a spolu s dalšími zdravotníky z Ugandy a z Česka založila organizaci EMOTER. Za krátkou dobu své existence už v Ugandě v okrese Nebbi ošetřili přes 3 tisíce dospělých a naočkovali přes 2 tisíce dětí.
"Zdravotní péče je základním lidským právem, bez ohledu na to, kde jste se narodili nebo kolik vyděláváte."
Uganda
Uganda, plným názvem Ugandská republika, je prezidentská republika, nacházející se ve východní Africe. Hraničí s Keňou, s Jižním Súdánem, s Demokratickou republikou Kongo, se Rwandou a s Tanzanií. Patří mezi nejchudší zemi na světě. Drtivá většina Ugandanů jsou zemědělci na malých pozemcích, které se využívají pro obživu v zemědělství nebo pro pěstování tržních plodin, jako je káva a čaj. Většinu této půdy však vlastní pronajímatelé, jako jsou vládní funkcionáři, kteří málokdy reinvestují do produktivní kapacity vesnice, protože se mohou jednoduše spolehnout na nájemné. Tato nerovnost vlastnictví výrobních prostředků se odráží v obrovských nerovnostech v rozdělení příjmů. Ve skutečnosti, 69 procent populace Ugandy žije z méně než 1 USD na den a většina tohoto omezeného příjmu je utracena za jídlo. Výsledkem je, že v zemi, jejíž vláda vynakládá na zdraví pouze 1,9 % svého HDP, se většina ugandských občanů snaží získat i tu nejzákladnější zdravotní péči. Na 100 000 lidí připadají pouze 4 lékaři a 28 zdravotních sester.
Emoter
EMOTER je zkratka pro Essential Medical Outreach and Treatment Rescue. Hlavní náplní jsou lékařské mise (Medical Outreach). I když nezisková organizace sídlí v Praze, přináší lékařskou péči do Ugandy. Jsou tým lékařů a jiných nadšenců z Česka a Ugandy, kteří společně pomáhají zlepšit životní úroveň a dostupnost zdravotní péče lidí, které v životě potkalo méně štěstí.
Hlavním programem EMOTER je lékařská péče, prevence, výuka na školách a charitativní pomoc pro Ugandu a podpořit je v jejich pomoci můžete zakoupením dárkového poukazu.
Lékařská péče v Ugandě
V Ugandě funguje zdravotnický sektor státní, soukromý neziskový a čistě soukromý. Státní sektor je ve velké míře závislý na finanční pomoci ze zahraničí - hlavně na podpoře Světové banky. Oficiálně je nyní péče ve státních zařízeních zdarma, ale neoficiálně nemocnice vybírají od pacientů různé druhy poplatků, bez kterých ošetření odmítají poskytnout. Péče je tak nejchudším obyvatelům nedostupná nebo je na velmi nízké úrovni. Z těchto důvodů se v komunitě vyskytuje hodně tradičních (neprofesionálních, šamanských) praktik, které se uplatňují také v oblasti zdravotnické péče. To negativně ovlivňuje dětskou úmrtnost, úmrtnost matek při porodu a celkový zdravotní stav obyvatel. Průměrná délka života v Ugandě dosahuje hranice 52 let a z celkového počtu ugandské populace je 4-10 % nakaženo HIV/AIDS. Mezi nejčastější příčiny úmrtí v oblasti patří malárie, chudokrevnost, respirační a střevní infekce.
Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.