V květnu 2022 zemřel Lence Růžičkové syn s těžkým postižením. Markovi bylo 36 let a měl spinální svalovou atrofii. Opustil jí náhle a bez rozloučení. Co se děje následně v životě mámy, která celý život pečovala? Jak oceňuje stát péči o člověka s těžkým postižením? Poslechněte si rozhovor, který by nám všem měl otevřít oči a vyvolat reakci. Nikdo se za nás nepostaví více než-li my sami.
"Pečující, bojujte za sebe, nikdo to za vás neudělá!" vzkazuje Lenka a sama za sebe píše poslancům, na ministerstva a zvažuje podat žalobu na stát.
Přehrát díl #36 let péče, po smrti dítěte 8 dnů na úřad práce.
PŘEHRÁT NA SPOTIFY | PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC |
36 let péče = 5 tisíc podpora v nezaměstnanosti
Lence před pár měsíci zemřel syn Marek, o kterého intenzivně pečovala celých 36 let. Marek nikdy nechodil, nedokázal téměř nic bez pomoci druhé osoby a to během dne i noci. Od svých 17 let, po těžkém zápalu plic, byl připojen na plicní ventilátor. K osobní péči přibyla i ta zdravotnícká. Výměna trachestomické kanyly a odsávání hlenů několikrát denně. Máma a pečovatelka na plný úvazek, 24/7 x 36 let.
Po odchodu Marka mala Lenka jenom 8 dnů na ohlášení na úřady. Trvá měsíce, ve většině případů rok, až vám státní instituce schválí příspěvky na péči nebo na speciální pomůcky. Ale po smrti vám úřad zastaví příspěvěk na péči a invalidní důchod obratem a to s kosmickou rychlostí. Ze dne na den jste na nule. A když žijete v sociálním bydlení, jste bezdomovec.
Lence je 60 let, což znamená že ještě nemá nárok na vlastní důchod. Proto se přihlásila na Úřad práce a dnes pobírá dávku v nezaměstnanosti 4.076 Kč. Je tohle adekvátní ohodnocení od státu, kterému Lenka ušetřila téměř 50 milionu korun.
Dech života
Lenčin Marek navštěvoval každoročně na 6 týdnů lázně v Jánských lázních. Mluvil, uměl ovládat elektrický vozík a péče o něj byla náročná, ale v porovnání s tím, co nastalo po těžkém zápalu plic se nedala srovnávat. Marek po těžkém průběhu nemoci zůstal závislý na dýchacím přístroji a téměř 2 roky nevyšel ven z domu. Přestal mluvit i ovládat elektrický vozík. Lenka se tak naučila měnit kanylu a odsávat hleny několikrát denně. Podporou v této nové situaci jim byla nezisková organizace Dech života , kteří mají s takovu situací zkušenosti. Naučili Marka a Lenku žit život s dýchacím přístrojem, aby mohli vyjít z domu třeba na sportovní zápasy nebo koncerty, které Marek měl tak rád.
Centrum Kocianka Brno
Lenku jednou osobně navštívila ředitelka centra Kocianka a nabídla možnost navštěvovat speciální školku a školu pro Marka.
Centrum Kociánka je státní příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky a jedná se o denní, týdenní stacionář s odlehčovací službou.
Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.