Barborka byla miminko, které se po narození doslova vešlo do dlaně, vzpomíná její máma Alžběta Lukešová. Bětka se dnes stará nejen o svou 14letou dceru s autismem a mentálním postižením, ale také pracuje jako asistentka dětí ve speciální škole. Pečuje doma i v práci. Další z NEEDo TALKs osobních příběhů, ve kterém se možná najdete nejen vy sami, ale také objevíte mnoho užitečných informací.
Přehrát díl #Péče doma i v práci
PŘEHRÁT NA SPOTIFY | PŘEHRÁT NA YOURADIO TALK |
Betka s Bárou
Bára se narodila ve 26. týdnu těhotenství a její váha nedosahovala ani jednoho kilogramu. První týdny strávila v inkubátoru v Brně, později ji čekal boj o život v nemocnici na Karlově náměstí v Praze. Její máma Bětka v podcastu líčí celou jejich společnou životní cestu a péči, při které bylo nejdůležitější nalézt vzájemné porozumění a správnou komunikaci. Mluví také o balancování výchovy druhého dítěte, které je podle Bětky někdy mnohem větší „téma“ než samotné postižení její dcery.
Ecmo
Bětka v podcastu zmiňuje léčební metodu ECMO, která její dceři Báře zachránila život. ECMO (zkratka z Extracorporeal Membrane Oxygenation, v češtině extrakorporální membránová oxygenace) je speciální léčebná metoda, která se používá v kritických případech, kdy srdce a plíce nejsou schopny dostatečně okysličovat krev nebo odvádět oxid uhličitý z těla. ECMO přebírá funkci těchto orgánů tím, že krev pacienta odvádí ven z těla, mechanicky ji okysličuje a zbavuje oxidu uhličitého, a poté ji vrací zpět do krevního oběhu.Tento postup se využívá především u novorozenců a dětí s vážnými srdečními nebo plicními problémy, ale také u dospělých v případech těžkého respiračního nebo srdečního selhání. ECMO je metoda náročná na vybavení a péči, ale může zachránit životy tam, kde by jiná léčba selhala.
Komunikace je základ jakékoliv terapie
Zejména u dětí s postižením může být obtížné porozumět jejich (ne)verbální komunikaci, a správně pochopit jejich potřeby a emoce. Výbuchy vzteku, hlasitého projevu nebo situací, která nikomu nejsou příjemné pramení zejména v nesprávně nastavené komunikaci, z nepochopení. Proto je opravdu důležité nastavit jasná pravidla a začít s osvojením komunikace co v nejrannějším stádiu. Existuje mnoho komunikačních technik a Bětka v podcastu vysvětluje jak začínaly s Bárou u 3D tabulek, aby byly schopni přejít na obrázky (piktogramy) a dnes k vyřčeným slovům. S nastavením efektivní komunikace u dětí se speciálními potřebami pomůže třeba organizace EDA.
Pečovat doma i v práci
I když Bětka už 14 let pečuje o dceru, ale také o zdravého syna Jakuba, přišlo ji do cesty zaměstnání, které muselo v Bětce uzrát a dnes pracuje jako asistentka ve speciální škole. Hraje tak klíčovou roli v podpoře dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, včetně těch s fyzickým, mentálním nebo vývojovým postižením. Pomáhá jim nastavit režim, zvládat každodenní školní aktivity, poskytuje jim podporu, aby se cítili bezpečně a komfortně ve školním prostředí. Jako asistentka také úzce spolupracuje s rodinami dětí.
##PRODUCT-WIDGETS-33900##
Napište nám do komentáře na facebooku nebo na e-mail info@needo.cz další tipy na dovolené, rády je zařadíme je do tohoto článku. Budeme se těšit na vaše reakce k podcastu, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.