Ukončení těhotenství z důvodů vážných vývojových vad se životem neslučitelných. Lucie Ungermannová otevřeně o pocitech a dopadech nenarozeného dítěte.
"Věty, Jste ještě mladí, budete mít další dítě, nebo To bude dobrý, neplatí ... další dítě nemáme a dobrý to taky není." říká v rozhovoru Lucie.
Přehrát díl #Nejtěžší rozhodnutí
PŘEHRÁT NA SPOTIFY | PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC |
Lucie Undermannová
Na ukončení těhotenství šla až po týdnu, celý týden již musela žít s pocitem, že její dítě zemře. S myšlenkou, že spolknutím prášků v nemocnici dítě zabila vlastně ona, se vyrovnává dodnes. Nedovolila si pořádně prožít smutek, až se tělo zhroutilo. Pomoc psycholožky považuje za to nejlepší, co jí mohlo potkat.
Edwarsův syndrom
Edwarsův syndrom se projevuje u novorozence četnými vrozenými vývojovými vadami a malformacemi některých vnitřních orgánů. 90 % postižených umírá do 12 měsíců po narození. Četnost výskytu tohoto syndromu je 1/5000 narozených a pravděpodobnost roste s věkem matky. V současné době není možné Edwardsův syndrom kauzálně léčit. Léčba je zaměřena na řešení život ohrožujících problémů, zejména infekce a srdečních vad. V případě potvrzení syndromu u plodu je těhotné ženě nabídnuto umělé ukončení těhotenství. Trisomie chromosomu 18 je rovněž častou příčinou spontánního potratu v prvním trimestru.
Terapie po porodu
Žena, kterou zasáhne traumatický zážitek ztráty dítěte, ať již skrze umělý nebo spontánní potrat, velmi často potřebuje pomoc a doprovázení. Obvykle zůstává s bolestí sama, protože ne vždy umí správně pomoci ti, kteří jsou nejblíže.
Každá žena je jiná a prožívá potrat odlišně. Některé ženy pociťují smutek, vinu, šok. Jde o traumatizující zážitek a proto je dobré, když máte někoho, kdo vám bude umět být maximálně nablízku a s kým si o tom všem můžete popovídat (kamarádka, rodiče, partner, rodinné poradny). Potíže nevymizí obvykle tak rychle, jak by si žena představovala. Nelze jednoduše zapomenout a potlačovat v sobě zármutek a pocity není dobré řešení.
Diskuzní fóra
Zařadit se a vyhledat podobné příběhy jiných žen nám můžou pomoci diskuzní fóra na facebooku. Lucka zmínila v rozhovoru tyto: "Stráta miminka" nebo "Smrt nenarozených dětí" a my s Lenkou sledujeme "Rodiče postižených dětí a lidí s postižením spojme se" nebo "Detičky inak obdarené". Skupiny bývají často uzavřené, je nutné vyplniť vstupní formulář a pro zachování soukromí není povoleno ze skupiny nic sdílet.
Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.