Manželé Petra a Pavel Rohovští sami projevili zájem být součástí podcastů NEEDO Talks. Hlavním motivem, kromě sdílení svého příběhu, byla potřeba nabídnout pohled a vnímání týkající se dítěte s postižením ze strany matky i otce. Zároveň jim přišlo důležité ukázat, že jiné rodičovství nemusí nutně znamenat rozchod partnerů a že mohou naopak tvořit velmi fungující tým.
Petra a Pavel znají Lenku Bártovou z dob, kdy společně navštěvovali rehabilitační plavání pro děti s postižením a poté se zájmem sledovali Lenčinu sebe-rozvojovou cestu. Evu Nemčkovou objevili díky pomůckám NEEDO a pár bryndáků zdobí i Moniččin krk.
Přehrát díl #Myslíme i na sebe
PŘEHRÁT NA SPOTIFY | PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC |
Petra a Pavel Rohovští
Petra vždy snila o velké rodině a silném rodinném zázemí. Spolu s manželem se nějakou dobu snažili o miminko a když se vysněná holčička narodila, pochopila, že se její sen postupně rozplývá.
Na péči zůstali sami s manželem a vytvořili tak skvělý tým, který se denně snaží vytvořit co nejlepší život pro dceru Moniku, ale i pro ně samotné.
"Přijetí situace byl velmi náročný proces a péči o své dítě vnímám jako obohacující zkušenost, jenž můžu předávat dál. Díky této zkutečnosti jsem se naučila pečovat i o sebe, dopřát si pravidelnou psychohygienu a věnovat se aktivitám, které mi dodávají energii.", říká Petra.
Narození dcery s těžkým postižením byla, a stále je, nová zkušenost i pro Pavla. Společně s manželkou se nechtěli jen tak vzdát. Jak dcerka roste, přicházejí stále nové a mnohdy nečekané výzvy. V současnosti pracuje poblíž speciální školy, kam Monika dochází a podařilo se mu přizpůsobit denní režim tak, aby byla zabezpečena péče o dcerku. I v tomto koloběhu si však najde čas sám pro sebe a věnuje se tvoření v keramické dílně či oddychu u hudby a práci na zahradě.
Život je příběh
Petra píše povídky, inspirované vlastním životem a uveřejňuje na stránkách www.zivotjepribeh.cz. Její postavy v příbězích prožívají své snáze i nesnáze naplno, stejně jako jejich energická autorka. Hraje si se slovy a s fantazií tak, aby z nich vznikl příběh, jež může sloužit ostatním čtenářům jako inspirace. Nebojí se otevírat různé třinácté komnaty a odhalovat bohatou škálu témat.
Monika
Monika se zdánlivě narodila jako zdravé dítě. Vyšla z bezproblémového těhotenství a její příchod na svět byl také zcela bez komplikací. Záhy po šestinedělí se však začaly objevovat drobné odchylky od normálního vývoje, které až zpětně rodiče vyhodnotili jako první známky jinakosti. V dceřiných 9 měsících po naléhání rodičů, kdy Vojtova metoda nezabírala a kdy vývoj Moniky se čím dál víc lišil od jejích vrstevníků, jí bylo diagnostikováno metabolicko-genetické onemocnění, které je neléčitelné a s trvalými následky. Ortel zněl: atrofie bílé kůry mozkové, těžká mentální retardace, hypotonie a mikrocefalie. Zjednodušeně řečeno bylo nastíněno, že Monička bude ležící a do stropu koukající dítě, které se nejspíš nedožije puberty. Dnes jí je skoro 14 let a přestože nechodí, nesedí a nemluví, je to velmi živá a šťastná dívka užívající si života plnými doušky. Po prvotní diagnóze přibyla epilepsie a od 6 let věku má její postižení zatím tento název: mitochondriální encefalopatie – postižení v oblasti mozku, kde nefungují impulzy/informace z jiných částí těla.
Kraniosakrální terapie (biodynamika)
V rozhovoru s Petrou a Pavlem nás zaujala zmínka o Kraniosakrální terapii, alternativní metodě práce s energií. Z vnějšího pohledu může terapie připomínat práci s energiemi – reiki, jedná se ale o naprosto odlišnou metodu. Terapeut nedodavá klientovi vlastní energii, ale pomáhá mu podpořit svůj vlastní rytmus dechu života, univerzální léčivé síly. Zároveň se nejedná ani o masáž. Koncept kraniosakrální biodynamiky je založen na práci s přirozenými životními silami, které údajně uspořádávají a udržují formu a funkci organismu. Tento přístup má pomáhat systému, aniž by do něho zasahoval. Jeho cílem není v první řadě opravit strukturu, ale podporovat ty síly, které jsou základem správné funkce všech systémů člověka. Sezení s terapeutem trvá asi dvě hodiny a ošetření se odehrává na masážním lehátku. Během sezení se terapeut prostřednictvím tzv. sjednoceného pole vnímání údajně kontaktuje s pacientovým bytostným středem, probouzí a usměrňuje vitální, sebeúzdravné síly organismu. Terapie je určena i pro děti bez rozdílu věku, pro děti s postižením, při jakýchkoli zdravotních a psychických potížích, bez ohledu, jaké jsou jejich verbální vyjadřovací schopnosti.
Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.