Bára Kulhavá pracuje s koni a psy a trénuje je pro účely hipoterapie a asistence.K této vysněné práci se dostala díky svojí mámě, Šárce Smíškové, která byla naším hostem v podcastu Kůň jako terapie. Jaký je život se zvířaty v jedné domácnosti a jak přišla k vlastnímu psovi Bublině? Poslechněte si inspirativní podcast Mám práci snů.
Přehrát díl #Mám práci snů
PŘEHRÁT NA SPOTIFY | PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC |
Bára Kulhavá
Je trénerka koní a svým výcvikem je připravuje na hipoterapii zaměřenou na malé děti s hendikepem. Kromě práce v hiporehabilitaci se Bára věnuje výcviku asistenčních psů pro spolek Pestrá.
‚‚Kůň – terapeut musí odvést profesionální a kvalitní práci nejen po stránce fyzické, ale i duševní. Součástí jeho přípravy jsou sportovní tréninky pro kvalitní fyzickou kondici. Jejich součástí je práce drezurní i základní práce skoková. S našimi koni se neúčastníme sportovních soutěží. Nejde nám o jejich fyzický výkon, ale o perfektní fyzickou kondici, protože pouze zdravý a dobře osvalený kůň může klientovi předat kvalitní pohybovou stimulaci.’’
.
ISAR hipoterapie
Spolek ISAR byl založen v roce 1997. V současné době má plně kvalifikovaný tým a může se opřít o dlouholeté zkušenosti jak ve výcviku koní pro terapeutické účely, tak v zařazení hipoterapie do komplexní léčby dětí s nervosvalovými poruchami. Výhodou je současná nabídka fyzioterapeutické péče. Díky tomuto propojení může u svých klientů dosáhnout maximální efektivity společné práce. Poslechněte si náš podcast se Šárkou Smíškovou, zakladatelkou spolku a fyzioterapeutkou.
PESTRÁ
Společnost PESTRÁ se zabývá kvalitním bezkotcovým výcvikem psů pro děti a dospělé s různými druhy postižení. Provádí výcvik vodicích, signálních, asistenčních a canisterapeutických psů pro děti i dospělé se zrakovým, sluchovým, tělesným a kombinovaným postižením. Každý člověk je originál a stejně jako každý pes, a proto vybíráme a cvičíme vždy konkrétního psa pro konkrétního člověka podle jeho potřeb a na míru. Během výcviku jsou psi vychováváni v přirozeném prostředí domácnosti, nikoliv v kotcích. Nikdy nelámeme povahu psa, ale pracujeme s tímto živým tvorem s respektem.
Asistenční pes
Asistenční pes dokáže postiženému pomáhat v běžných, ale pro některé tělesně postižené příliš náročných úkonech, jako je např. pomoc při otevírání a zavírání dveří či zásuvek, pomoc při svlékání a oblékání, rozsvěcení či zhasínání světel, pomoc při podávání nejrůznějších předmětů spadlých na zem či přinášení a podávání různých předmětů, vyhledání a přinesení zvonícího mobilu, pomoc při vstávání a přemisťování, pomoc při manipulaci s mechanickým vozíkem – přitažení vozíku, pomoc při zapadnutí vozíku do sněhu nebo bahna, narovnání hlavy či vrácení spadlé ruky na joystick elektrického vozíku, pomoc při obracení ležící osoby, upravení nohou i rukou, pomoc při přemístění nohou na stupačky vozíku, přikrytí či odkrytí deky na posteli, přivolání pomoci – zkrátka každý pes je vycvičen přesně dle potřeb konkrétního klienta – je to tzv. pes na míru..
Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.