Postižení v rodině znamená obrovskou změnu a dotkne se všech. Není snadné diagnózu přijmout a žít jiný život, než na který byla rodina zvyklá. A jaká je nejčastější rada odborníků pro rodiny s jedním postiženým dítětem? Pořídit mu sourozence. Dodá vám totiž naději, že jste v životě "neselhali". Tak tomu bylo i v případě Kristíny Nemčkové, hosta druhého dílu podcastu NEEDo TALKs - jsem ta druhá.
Kristína (19 let) je mladší sestra Paulíny, která má těžké postižení dětskou mozkovou obrnou. V dětství velmi často slyšela od svých rodičů "teď počkej", nebo "tam nemůžeme", ale i tak si myslí, že má na rodinu štěstí. Vnímá ji jako stabilní základ všeho - je to její zázemí, domov, podpora a teď i podnikatelská půda. Právě rodina jí nejvíce pomáhá na cestě za sny.
Poslechněte si tento inspirativní díl s nejmladší vítězkou soutěže MasterChef na světě!
Přehrát díl jsem ta druhá
PŘEHRÁT NA SPOTIFY | PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC |
Kristína
Neboli Made by Kristína, vyhrála v roce 2019 soutěž MasterChef Česko a stala se tak nejmladší vítězkou na světě. Vydala úspěšnou kuchařku #UPGRADE a zařadila se do výběru Forbes 30 pod 30. Už od dětství má sen stát se profesionální kuchařkou a nyní studuje jednu z nejprestižnějších gastronomických škol Le Cordon Bleu v Londýně.
Její životní příběh je inspirující a zdá se bez jakýkoliv komplikací. Jak se vůbec k vaření dostala a jak ji na její cestě za sny ovlivnilo postižení sestry Paulíny? O tom všem si budeme otevřeně povídat v NEEDo TALKs podcastu z názvem "jsem ta druhá".
Dětská mozková obrna (anglicky cerebral phalsy)
Dětská mozková obrna (DMO) je onemocnění, které vzniká v důsledku poškození mozku. Nejčastěji se tak děje v důsledku omezení dodávky kyslíku do mozkové tkáně a následným postižením části mozku, které je zodpovědná za hybnost, tzv. motorická centra. K tomu může dojít u plodu během těhotenství (infekce, krvácení, vážný úraz), při porodu (obtížný porod, předčasný porod) nebo v prvních měsících života (například v důsledku infekce), proto nese označení „dětská“. Další označení „mozková“ značí, že onemocnění vzniká v mozku, nikoliv ve svalech nebo nervech. Důsledkem onemocnění může být až ochrnutí, tzv. paréza.
Kristína & Paulína
"Máme normální sesterský vztah, nevnímám rozdíl. Možná to bude tím, že nemám jiné srovnání, mám jenom jednu sestru. Uvědomuji si náročnost péče o ní a pokud ji moji rodiče zvládají, plním si co nejdříve a nejrychleji své sny. Jednou přijde řada na mě a budu muset rodičům pomáhat více. Rodina je pro mě základ úspěchu a já i moje sestra Paulína té své vděčíme opravdu za mnoho!"
Sourozenec dítěte s postižením
Rodina, základní a nenahraditelná instituce, představuje nejen pro dítě, ale i ostatní její členy, především citové zázemí, pocit jistoty, lásky a bezpečí. Dítě si v rodině utváří úzké vztahy nejen se svými rodiči, ale i se svými sourozenci. Sourozenecký vztah nabízí citovou oporu, možnosti sdílení radostí i starostí, ale i spolupráci a spiklenectví proti rodičům. Sourozenci mohou nabízet pomoc v těžkých životních chvílí. Na druhou stranu mohou i mezi sourozenci vznikat konflikty, objevovat se žárlivost a rivalita. Narození dítěte s těžkým zdravotním postižením představuje pro rodiče obrovskou zátěž, ale dopady této situace na sourozence nejsou dosud dostatečně popsány. Tento sourozenecký vztah může být více emoční, má svá specifika a nezaměnitelnou kvalitu.
Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.