7. Asistenční pes není robot. Klára Pragerová

Klára Pragerová společně s manželem, který má svalovou dystrofii, v roce 2009 založili Pestrou společnost, pro pestrý život lidí s postižením. Se psí asistencí měli sami zkušenost a dali si za cíl vycvičit pro lidi s postižením psy bez použití kotců. Věřili, a věří dodnes, že pes, který je vychovaný a vycvičený v přirozeném prostředí domova má ty nejlepší předpklady, aby pomáhal svému budoucímu páníčkovi.

titulka_Klara_Pragerova

Klára se s Lenkou znala osobně už před natáčením, a to díky výcviku psa Sama pro Elišku, Lenčinu dceru. Border kolie Sam Akumulátor Bárta (pozn.: jeho  celé jméno) se stal plnohodnotným členem rodiny a bez něj si už nedovedou život představit. Právě z vlastní zkušenosti Otázky v tomto podcastu NEEDo TALKs pokládala Lenka na základě vlastních zkušeností a věříme, že budou zajímavé i pro vás. 

Přehrát díl #asistenční pes není robot

  spotify-logo_needo   apple_music2  
         
  PŘEHRÁT NA SPOTIFY   PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC  

Klara_Pragerova

Klára Pragerová

Spoluzakladatelka Pestré společnosti a spoluautorka publikace Asistenční pes pro dítě se zdravotním postižením 

"Každý člověk je originál a to samé plati i pro psa. Proto vybíráme a cvičíme vždy konkrétního psa pro konkrétního člověka podle jeho potřeb, na míru. Během výcviku psi vychováváme v přirozeném prostředí domácnosti, nikoli v kotcích. Nikdy nelámeme povahu psa, ale pracujeme s tímto živým tvorem s respektem. Dosud jsme předali 60 asistenčních psů a v naší péči je přes 60 klientů, lidí s postižením."

Asistenční pes

Pes vyškolený na pomoc, či asistenci osobě se zdravotním postižením. Asistenční psi bývají vyškoleni buď ve specializovaných organizacích, nebo mohou být vyškoleni jejich majitelem (někdy s pomocí profesionálního cvičitele). Jako první se začali cvičit psi pro zrakově postižené. V České republice je několik neziskových organizací (občanských sdružení či obecně prospěšných společností), které se výcviku a předávání asistenčních psů klientům věnují. Asistenční pes není v ČR uznán jako kompenzační pomůcka pro postižené a není tedy hrazen státem. Toto postavení má v českých zákonech pouze pes vodící. Organizace zabývající se výcvikem asistenčních a dalších psů pro postižené klienty tedy náklady na pořízení, přípravu, výcvik psa a následné služby klientům hradí ze sponzorských darů, dotací a příspěvků dobrovolníků.

Eliska_Sam2

Asistenční pes pro Elišku

"Sam Akumulátor Bárta (pozn. jeho celé jméno) si Elišku vybral sám. Když k nám poprvé přišel, k Elišce si lehl a už s cvičitelkou nechtěl odejít. Dorozumívají se spolu způsobem, kterému nerozumím. Sam Elišce třeba vezme hračku, ale pak ji vrátí, aby byla hra zajímavá," popisuje Lenka asistenčního psa pro Elišku. 

 

Pes pro lidi s postižením

Asistenční pes dokáže postiženému pomáhat v běžných, ale pro některé tělesně postižené příliš náročných úkonech, jako je např. pomoc při otevírání a zavírání dveří či zásuvek, pomoc při svlékání a oblékání, rozsvěcení či zhasínání světel, pomoc při podávání nejrůznějších předmětů spadlých na zem či přinášení a podávání různých předmětů, vyhledání a přinesení zvonícího mobilu, pomoc při vstávání a přemisťování, pomoc při manipulaci s mechanickým vozíkem – přitažení vozíku, pomoc při zapadnutí vozíku do  sněhu nebo bahna, narovnání hlavy či vrácení spadlé ruky na joystick elektrického vozíku, pomoc při obracení ležící osoby, upravení nohou i rukou, pomoc při přemístění nohou na stupačky vozíku, přikrytí či odkrytí deky na posteli, přivolání pomoci – zkrátka každý pes je vycvičen přesně dle potřeb konkrétního klienta – je to tzv. pes na míru.

Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.


needo_paticka_web

NEEDO_benefity