Martinu Izingovou ve 25 letech popálil kyselinou sírovou její expřítel, který neunesl rozchod. Kyselina zasáhla hlavně obličej, ale také ruce, kterými se pokusila chránit. Část chemikálie Martina také spolkla. V nemocnici strávila několik měsíců a prvních 14 dnů bojovala o život. Domů se vrátila nevidomá, s jizvami na těle i na duši. Po téměř tříleté rekonvalescenci se jí ale podařilo začít nový život, najít novou práci a také založit organizaci BURN FIGHTERS.
Přehrát díl #Burn Fighters.
PŘEHRÁT NA SPOTIFY | PŘEHRÁT NA APPLE MUSIC |
Martina Izingová
Po incidentě se vrátila k rodičům a "prožila" vše odznova, jenom jinak. Učila se pomalu a posouvala vlastní hranice. Naučila se ovládat telefon, pak počítač a na natáčení našeho podcastu Martina dorazila sama vlakem z Plzně. Parťáčku na cestách i v životě jí dělá fenka Běla, vodící pes speciálně vycvičený na potřeby Martiny.
Popáleniny
Příčin popálenín je mnoho a pro různé věkové skupiny se často opakují. U dětí do tří let je nejčastější příčinou opaření horkou tekutinou (káva, čaj, horká voda z rychlovarné konvice, olej z fritovacího hrnce, atd.) Děti předškolního věku na sebe častou strhnou spolu s ubrusem nádoby s horkým obsahem, padají do nádob s horkou tekutinou, strkají prsty do elektrických zásuvek, popálí se o horká kamna, sporák. U dětí ve věku mezi pěti a patnácti lety ubývá opaření a přibývá popálenin od hořícího oděvu (např. při hrách se zápalkami či hořlavinami), ale také úrazů elektrickým proudem vysokého napětí (např. lezení na sloupy elektrického napětí nebo střechy železničních vagónů).
Burn Fighters
Tři holky, které spojil osud, se rozhodly nezištně pomáhat s jediným cílem - prevence proti popáleninám.Při preventivních besedách sdílí se žáky svoje příběhy, následky úrazů a zkušenosti s popáleninami. Pokud žáci vidí, jak může jedno hloupé rozhodnutí, nehoda nebo nepozornost ovlivnit celý jejich život, zapamatují si to. Prevence má nejlepší dosah, pokud ji dělá ten, kdo něco takového sám prožil.
Bolito.cz nebo 70 stupňů
Neziskové organizace Bolíto a 70 stupňů se snaží ve formě mnoha dobrovolníků pomoci dětem s popáleninami překonávat jejich těžký životní úděl. Šířením příběhů 90% popálenin se dá předejít prevencí. Drtivá většina se odehrává v koupelně a kuchyni. I malá změna může vaši domácnost udělat bezpečnější. Popáleniny a opařeniny jsou nejbolestivější a často také nejtragičtější zranění. Vznikají působením vysokých teplot na povrch těla. Včasná první pomoc může zabránit zvyšování stupně popálení nebo zvětšování postižené tělesné plochy.
Napište nám do komentáře nebo na e-mail info@needo.cz, jak se vám tento díl podcastu NEEDo TALKs líbil. Budeme se těšit na vaše reakce, náměty na témata, nebo tipy na další hosty. O každém novém díle se dozvíte na našem Facebooku v uzavřené skupině NEEDo TALKs, nezapomeňte nás sledovat.